Previous Next

Круглий стіл з питань упровадження змін в українському правописі

До Міжнародного дня рідної мови студенти-філологи 4 курсу провели круглий стіл «Думки майбутніх учителів-словесників щодо правопису 2019».

Як відомо, у 2015-2018 роках Українська національна комісія з питань правопису, до якої увійшли фахівці мовознавчих установ Національної академії наук України та представники закладів вищої освіти з  різних регіонів України, працювала над проєктом нової редакції Українського правопису.

Після громадського обговорення його схвалено на спільному засіданні Президії Національної академії наук України та Колегії Міністерства освіти і науки України 24 жовтня 2018 року. 22 травня 2019 року Кабінет Міністрів України схвалив цей проект правопису, з 30 травня 2019 року документ набрав чинності.

Сучасна редакція Українського правопису повертає до життя деякі особливості правопису 1928 року, які є частиною української орфографічної традиції і поновлення яких має сучасне наукове підґрунтя. Кожний історичний період розвитку мови має свою варіантну динаміку. Пропонуючи в новій редакції правопису низку орфографічних варіантів, кодифікатори виходили з того, що варіативність — це органічна частина правописного кодексу і тією  чи іншою мірою вона притаманна кожній мові на різних етапах її історичного  

розвитку. Відповідь на те, який з варіантів залишиться в минулому, зможе  дати лише майбутнє. 

Під час круглого столу студенти обговорили найпомітніші інновації у правописі 2019 року та висловили різноманітні погляди.

Горбатенко Ірина, студентка 4 курсу: «На мою думку, новий правопис має на меті повернути питомо українську орфографію, яка протягом багатьох років була заборонена і перероблена під російську мову. Ми маємо знати і використовувати ті надбання нашого народу, які були і є характерними для українського письма, а не послуговуватися чужими, тим більше у новому правописі багато спрощень, що характеризує його з позитивного боку».

Зленко Аліна, студентка 4 курсу: «Зміни в українському правописі будуть зручними і в повсякденному спілкуванні, адже кількість варіантних слів розширюється , а учні зменшуть час на роздуми над правильним написанням того чи іншого слова. Тобто зміни сприятимуть полегшенню В усіх сферах життя, особливо для тих хто не має філологічної освіти».

Пєхова Анна, студентка 4 курсу: «Новий правопис справив на мене суперечливе враження. Адже  з одного боку, він усуває чимало нелогічних випадків, а з іншого- варіантність слів породжує ще більше помилок».

Дубина Маргарита, студентка 4 курсу: «На мою думку, зміни в новому правописі призведуть до удосконалення сучасної української літературної мови. Ці нововведення прийме і буде вкорінювати кожен свідомий громадянини України, адже мова - це індекс нації». 

Отже, українська мова — безцінний скарб нашого народу, який ми маємо шанувати та шліфувати. У свою чергу, правописні норми мають підкреслювати як сучасний стан розвитку мови, так і її неповторну самобутність, яку багато років намагалися знищити. Новий правопис — це нова сходинка до становлення самосвідомості кожного українця, який цінує мову та народні цінності!


Друк   E-mail

Інші статті